Кубок Західної України

Покер онлайн3 етап. Пакет питань

Редактор: Артем Матухно (Одеса)
Редактор пакету висловлює подяку за допомогу в тестуванні: редакторській групі турніру "Кубок вМоГоТУ" на чолі з топ-редактором Дмитром Смирновим (Москва); Денису Камалягіну (Псков); Дмитру Башуку, Максиму Євланову та Ользі Неумивакиній  (Харків); Володимиру Печерозі та володарю премії МАК у номінації "Питання року" Володимиру Островському (Киів)

1 тур | 2 тур | 3 тур | 4 тур | 5 тур | 6 тур

1 ТУР

Питання 1.

Увага, чорна скриня!
У комедії іспанця КальдерОна слуга робить деякий трюк на відполірованій поверхні столу. У більш відомій історії, датованій XV сторіччям, подібний трюк робить інша людина. У чорній скрині знаходиться те, з чим було здійснено цей трюк в обох випадках. Що в чорній скриньці?

Відповідь: яйце.

Залік: точна відповідь.
Коментар: Слуга з комедії зробив те саме, що й Христофор Колумб на урочистому обіді, який давав кардинал Мендоза в 1493 році. Тоді Колумб поставив яйце на один з кінців, злегка розплющивши його. Ab ovo!
Джерело: В. Крамер, Г. Тренклер. Лексикон популярных заблуждений. – М.: Кронпресс, 2000. (http://lib.aldebaran.ru).
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 2.

Описуючи одного зі своїх персонажів, Михайло Булгаков порівнює ЦЕ із кришталевим метеликом. Персонаж іншого твору тих часів, колишній співробітник однієї державної установи, вважав це негігієнічним, вирішивши від ЦЬОГО позбутися. Назвіть ЦЕ словом французького походження.

Відповідь: пенсне.

Залік: точна відповідь.
Коментар: "На носі у нього сиділо, як кришталевий метелик, пенсне". Іполит Матвійович Вороб'янінов з "Дванадцяти стільців" одного разу вирішив, що носити пенсне не гігієнічно, після чого він купив звичайні окуляри, проте за наполяганням дружини (ще, звісно, живої) повернув собі пенсне, а окуляри віддав двірникові. Пенсне – франц. "pince-nez".
Джерело:
1. М.А. Булгаков. Роковые яйца. (http://www.libbooks.ru/bookbox_91731.html)
2. И.Ильф, Е.Петров. Двенадцать стульев. (http://lib.kharkov.ua/ILFPETROV/author12.txt)
3. http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc3p/230258
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 3.

За повідомленнями іспанської влади Перу 70-х рр.. XVI століття, королівська скарбниця була позбавлена тоді ста тонн золота. Проте насправді це число було у кілька разів меншим, але чиновники, вчасно скориставшись слушною нагодою, вказали саме згадану кількість. Назвіть того, хто їм тоді ненавмисно допоміг.

Відповідь: [Френсіс] Дрейк.

Залік: за прізвищем.
Коментар: Під час свого першого рейду Дрейк захопив близько ста тонн золота, однак водотоннажність його корабля "Золота лань" становила трохи більше ста тонн, і така кількість благородного металу негайно потопила б його. От чиновники і "списали" на знаменитого корсара все накрадене у королівської казни.
Джерело: В. Лещенко. Ветвящееся время. История, которой не было.
(http://militera.lib.ru/research/leschenko_v/14.html).
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 4.

Французький вчений Каміль ФламмаріОн свідчив, як одного разу ВОНА повністю збрила бороду доктору Готьє КлобрІ. ВОНА – це назва закладу, відомого завдяки дитячому твору радянського письменника. Назвіть ЇЇ.

Відповідь: блискавка.

Залік: точна відповідь.
Коментар: "Блискавка" – театр з "Золотого ключика" Олексія Толстого.
Джерело:
1. Н.В. Гулиа. Удивительная физика. (http://lib.rus.ec/b/136524/read#t44)
2. http://ru.wikipedia.org/wiki/Золотой_ключик_(сказка) 
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 5.

[перед оголошенням відповіді включити аудіо-фрагмент]
У фільмі "V – значить Vendetta" [ві – значить вендета] літера "V" [ ві] зустрічається інколи у найнесподіваніших моментах. Так, наприклад, в одному з творів, що звучить у фільмі, її можна відшукати буквально ж у перших нотах. Назвіть автора цього твору.

Відповідь: [Людвіг ван] Бетховен.

Залік: за прізвищем без невірної додаткової інформації.
Коментар: Мова йде про 5-ю симфонію Бетховена. В одній із сцен грає ця симфонія Бетховена, перші ноти якої при конверсії в азбуку Морзе дають літеру "V" (... _)
Джерело:
1. х/ф "V - значит вендетта" (2006), реж. Дж. Мактиг.
2. http://ru.wikipedia.org/wiki/Бетховен 
3. http://ru.wikipedia.org/wiki/Азбука_морзе
Автор: Євген Самарів (Новочеркаськ).

Питання 6.

Перші екземпляри ЇХ могли мати сталевий захист для пальців. Одна із статей "Вікіпедії" розповідає, що в 1999 році ВОНИ були знайдені серед останків розстріляних в'язнів Сирецького концтабору в Києві. Не будемо просити вас називати ЇХ. Скажіть, які два іменника згадуються в назві цієї статті?

Відповідь: "Матч смерті".

Залік: точна відповідь.
Коментар: ВОНИ – футбольні бутси. "Матч смерті" – знаменитий футбольний матч, зіграний в окупованому німцями Києві влітку 1942 року, після котрого ряд футболістів-киян був розстріляний.
Джерело:
1. http://www.stylefootball.com/kratkaya-istoriya-futbolnyih-buts/  
2. http://ru.wikipedia.org/wiki/Матч_смерти_(1942)   
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 7.

7

Питання задає зовсім не пророк. Перед вами фрагмент реклами одного медичного закладу, що пропонує, зокрема, послугу, з якою пов'язана дана реклама. Назвіть уродженця Лондона, чиє прізвище згадується в цій рекламі.

Відповідь: [Джеймс] Паркінсон.

Залік: за прізвищем без невірної додаткової інформації.
Коментар: Реклама медичної клініки, що займається, зокрема, лікуванням хвороби Паркінсона. Одним із проявів цієї хвороби є трясіння рук. Питання задає зовсім не пророк, а видатний боксер Мухамед Алі, який, як відомо, був уражений хворобою Паркінсона.
Джерело:
1. http://www.advertka.ru/media/prints/17741   
2. http://en.wikipedia.org/wiki/James_Parkinson  
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 8.

Відомо, що ідеї хіміка Джона Дальтона були використані іншими науковцями. Зокрема, він придумав символи для позначення хімічних елементів: водень він позначав колом із крапкою, кисень – зафарбованим колом, вуглець – не зафарбованим. Символ, яким він позначав деякий метал, можна поставити й біля кожного питання цього пакету. Відтворіть, будь-ласка, цей символ.

Відповідь: ©

Залік: (с)
Коментар: Метал – мідь (Cu). Коли закінчилися крапки й палички, Дальтон став позначати елементи по першій букві їх латинської назви, знову ж таки, обводячи їх у кружок. Ну, а Берцелліус став використовувати літери в якості символів хімічних елементів, поцупивши, таким чином, ідею у Дальтона. На дальтоновскій символ міді схожий символ копірайту.
Джерело: А. Азимов. Краткая история химии. Развитие идей и представлений в химии. – М.: Мир, 1983, С.63-64.
Автор: Наіль Фарукшин (Навої – Москва).

Питання 9.

Розказують, що ІКС з’явився завдяки маленькому синові одного мешканця Бергена, котрий якось граючись розмалював синім олівцем ІГРЕК. Назвіть ІКС та ІГРЕК у правильному порядку.

Відповідь: норвезький прапор; датський прапор.

Залік: прапор Норвегії; прапор Данії.
Коментар: Батькові так сподобався малюнок сина, що той вирішив оформити так національний прапор. Берген – норвезьке місто. На екран спроектувати зображення: 
Джерело: А.В. Петрякова, К.Н. Липатова, А.В. Привалова, К.Н. Чижова. Флаги мира. – М.: Эксмо, 2007, С.29.
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 10.

В одному зі своїх інтерв'ю ВОНА розповідала: "...Я їх усіх вважала старими, при тому, що ПЕРШОМУ було сорок, ТРЕТЬОМУ – ще менше, та тільки ДРУГОМУ – п’ятдесят із хвостиком. Коли мене везли в автівці, вони хапали мене за коліна по повній програмі, користуючись тим, що руки були зв'язані". Здогадавшись, хто такі ПЕРШИЙ, ДРУГИЙ і ТРЕТІЙ, назвіть ЇЇ прізвище.

Відповідь: [Наталія Володимирівна] Варлей.

Залік: за прізвищем без невірної додаткової інформації.
Коментар: Варлей згадувала зйомки "Кавказької полонянки". ПЕРШИЙ, ДРУГИЙ, ТРЕТІЙ, відповідно, - Трус, Балбес та Бивалий.
Джерело: "Имена", N6/2009, С.11.
Автор: Денис Камалягін (Псков).

 

Питання 11.

11

Перед вами герб Радомишля (нині Житомирщина) зразка 1796 року. Згідно з припущенням краєзнавця Похилевича, одна дуже відома історична подія начебто мала місце саме на Житомирщині, а не у тому населеному пункті, про який нам розказували ще за шкільні часи на уроках історії. Назвіть цей населений пункт.   

Відповідь: Іскоростень.

Залік: Коростень.
Коментар: В нижній частині герба на синьому фоні зображено три голуби з палаючими смолоскипами, що перекликаються із сюжетом взятого з історії Іскоростеня, відомого покаранням деревлян княгинею Ольгою. Згідно з припущенням, розправа княгині Ольги була не над Коростенем, а над Коростишевом (також Житомирщина), і, можливо, в ньому знаходилась столиця деревлян.
Джерело: http://www.radomyshl.ho.ua/fstati/fstati2/fgb/grb.htm
Автор: Артем Матухно (Одеса).

Питання 12.

Спростовуючи легенду, вчені стверджують, що під час льодовикового періоду цей географічний об'єкт був сполучений із материком. Із потеплінням льоди танули, й коли цей об'єкт став придатний для ЇХНЬОГО життя, то ЇМ до нього було вже просто не дістатися. Не треба називати ЇХ. Назвіть ім'я, яке згадується в цій легенді.

Відповідь: Патрік.

Залік: св. Патрік.
Коментар: Легенда про вигнання св. Патріком всіх змій з Ірландії. Якщо вірити цим вченим, змії просто не могли жити в Ірландії внаслідок дуже холодного клімату, а Патрік тут, нібито, ні до чого.
Джерело: http://www.peoples.ru/state/sacred/patrik/  
Автор: Наіль Фарукшин (Навої – Москва).

1 тур | 2 тур | 3 тур | 4 тур | 5 тур | 6 тур